ثبت طرح صنعتی :
طراحی و ایجاد نوآوری در شکل ظاهری یک کالا یا اشیاء سه بعدی را طرح صنعتی می نامند
طرح صنعتی می تواند شامل کلیه محصولات خانگی، صنعتی، فرش، اسباب بازی، وسایل پزشکی، ورزشی و غیره   باشد. بنابراین ثبت یک طرح صنعتی می تواند مانع کپی برداری غیر قانونی و بدون کسب اجازه از صاحب کالا شود .
( کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند جهت ثبت طرح صنعتی اقدام کنند و نیازی به مدارک خاصی نمی باشد .)
توضیح اینکه در صورت هرگونه کپی برداری از طرح محصول صاحب طرح می تواند با در دست داشتن گواهینامه ثبت طرح صنعتی خود ، از طریق مراجع قضائی اقدام به پیگرد قانونی نماید.
همان گونه که در بالا گفته شد هر محصولی در صورت داشتن شرایط ، قابلیت ثبت به عنوان طرح صنعتی (ثبت طرح صنعتی) را دارد برای روشن تر شدن موضوع به چند دسته محصولاتی که بیشتر به این عنوان ثبت می شوند عنوان می گردد .
فرش – سرامیک- کاشی- دستگیره در- انواع بسته بندی و …
اگر بخواهیم به ساده ترین شکل توضیح دهیم، طرح صنعتی (ثبت طرح صنعتی) در بیشتر مواقع در مورد شکل و ظاهر کلی یک محصول می باشد. به طور مثال یک تخت خواب زمانی یک طرح صنعتی خوب است که برای خوابیدن و استراحت کردن راحت بوده و همچنین دارای شکل ظاهری زیبایی باشد. برای مشاغل و کسب و کارها نیز طراحی یک محصول بطور کلی به معنی توسعه ویژگیهای زیبائی شناختی و عملکردی محصول با توجه به مسائلی چون باب بازار بودن محصول، هزینه تولید یا سهولت حمل و نقل، انبارداری، ارگونومی، تعمیر و نگهداری و … آن است. با این حال، از دیدگاه قانون مالکیت معنوی، یک طرح صنعتی فقط به جوانب زیبائی شناختی و تزئینی یک محصول اشاره می کند. به عبارت دیگر، طرح صنعتی فقط به ظاهر یک تخت خواب اشاره می کند علیرغم اینکه طرح محصول ممکن است ویژگیهای فنی یا عملکردی داشته باشد، طرحهای صنعتی بعنوان یکی از مقوله های قانون مالکیت معنوی، فقط به ماهیت زیبائی شناختی یک محصول تمام شده اشاره دارد که از ابعاد فنی یا عملکردی آن جدا هستند. طرح صنعتی برای انواع متنوعی از محصولات صنعتی، پوشاک و صنایع دستی، از مبلمان و لوازم برقی محصولات خانگی، اسباب بازی گرفته تا اتومبیل و سازه های معماری و لوازم دیجیتال، از طرح پارچه ها تا لوازم ورزشی را دربرمی گیرد. طرح صنعتی (ثبت طرح صنعتی) در ارتباط با بسته بندی، ظروف و ظاهر محصولات نیز اهمیت دارد.
در قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری (ثبت طرح صنعتی) مصوب ۱۳۸۶، در تعریف طرح صنعتی، آمده است: “هرگونه ترکیب خطوط یا رنگها و هرگونه شکل سه‌بعدی با خطوط‌، رنگها و یا بدون آن‌، به‌گونه‌ای که ترکیب یا شکل یک فرآورده صنعتی یا محصولی از صنایع دستی را تغییر دهد، طرح صنعتی (ثبت طرح صنعتی) است‌. در یک طرح صنعتی تنها دسترسی به یک نتیجه فنی بدون تغییر ظاهری مشمول حمایت از این قانون نمی‌باشد.

مدارک لازم جهت تقاضای ثبت طرح صنعتی
1-مدارك مثبت هويت متقاضي
الف) اشخاص حقیقی: برابر اصل کپی شناسنامه و کپی کارت ملی
ب) اشخاص حقوقی: برابر اصل آخرین روزنامه رسمی هیئت مدیره کپی شناسنامه و کارت ملی صاحبان امضاء
2-مدارک مثبت هویت طراح:برابر اصل ارائه کپی شناسنامه و کارت ملی طراح
3-اگر طرح صنعتي دو بعدي باشد، پنج نمونه از شكل يا تصوير گرافيكي يا پنج نمونه از طرح ترسيم شده
4- اگر طرح صنعتي سه بعدي باشد، پنج نمونه از شكل يا تصوير گرافيكي يا پنج نمونه از طرح ترسيم شده از تمامي جوانب طرح موردتقاضا
5-در طرح صنعتي سه بعدي، مرجع ثبت مي‌تواند ماكتي از آن را به همراه اظهارنامه درخواست نمايد. اندازه ماكتي كه متقاضي از مدل طرح خود ارائه مي‌دهد، بايد حداكثر 20×20×20 سانتي متر و وزن آن حداكثر 2 كيلوگرم و از ماده‌اي بادوام و غيرفاسد شدني باشد.
پیشاپیش از این که وقت گذاشتید و مطالب سایت ما را مطالعه کردید سپاسگزاریم